КАКВИ ПОЛИТИКИ ЗА СВОБОДНИ И НЕЗАВИСИМИ МЕДИИ В БЪЛГАРИЯ?
Кръгла маса
14 декември (петък) 9.00-14.00 часа
Зала „Триадица 2“, Гранд хотел София
ПРОГРАМА
9.00 – 9.15 Регистрация9.15 – 10.30 Държавно финансиране на медиите
· Финансиране на обществените медии: държавна субсидия или независим фонд? Държавно финансиране за обществени програми и на частни медии – заплаха за независимостта на медиите или неизползвана възможност за насърчаване на плурализма и независимостта?
· Партиите и медиите. Значителна част от държавната субсидия за партиите отива за политическа реклама. Това de facto „купуване“ на медии ли е? Има ли алтернатива на пазарния достъп на партиите до медиите?
· Избори и медии. Нужда от ясно дефиниране на „политическа реклама“ за всички медии; въвеждане на работещ регламент за безпристрастно и плуралистично отразяване на кампаниите от обществените медии.
10.30 – 10.45 Кафе пауза
10.45 – 12.00 Политики за повишаване етичните стандарти в журналистическата професия
· Само-регулаторните механизми: решение или част от проблема? Пречки пред прилагането на Етичния кодекс на българските медии и възможните решения.
- Механизми за укрепване редакционната независимост, предотвратяване търговията с влияние и ограничаване на авто-цензурата сред журналистите.
- Механизми за предотвратяване конфликта на интереси (ПР или журналистика?)
12.30 – 14.00 Концентрация и прозрачност на медийната собственост
· Механизми за по-голяма прозрачност в собствеността на медиите: забрана офшорки да притежават медии, други инструменти за гарантиране прозрачност на капиталите в медиите, забрана за крос-финансиране на медии от друг бизнес на собствениците?
· Комисия за защита на конкуренцията и ролята й в контрола върху концентрацията на медиите – необходимо ли е въвеждане на специфични за медийната сфера прагове на допустима концентрация, въвеждане на тест за медиен плурализъм, и т.н.
С финансовата подкрепа на Седма рамкова програма на Европейската комисия
Събитието е в рамките на международния изследователски проект МЕДИАДЕМ