Възможността да намерим и да продължим да намираме общи европейски решения на кризата ще има дълготрайно въздействие върху нашата способност да действаме заедно в бъдеще.
Ако през годината на най-голям наплив на бежанци можеше да се говори за отворени граници, то през 2016 г. ще чуваме все повече за тяхното затваряне. Ако през 2015 г. пределният лимит на броя на новопристигналите бежанци все още беше под въпрос, то през 2016 г. достигането му ще стане реалност. И ако през изминалата година разчитахме на съществуващи инструменти, то през 2016 г. си даваме ясна сметка, че нито един от тях не проработи в достатъчна степен, особено механизмът за разселване. Всичко това засилва страховете на хората, а радикалните партии знаят как да се възползват от това.
Какво може и трябва да направи обединена Европа, за да отговори адекватно на предизвикателствата?
Ще създадат ли съществуващите разделения трайни проблеми или пък ЕС ще излезе от кризата по-силен отпреди?
Дискусиятата проследява както вътрешните, така и външните измерения на бежанската криза в Европа, представяйки гледните точки на България и Германия като страни членки и изследвайки първопричините на кризата и действията, или по-скоро бездействията, които ни доведоха дотук. Възможността да намерим и да продължим да намираме общи европейски решения на кризата ще има дълготрайно въздействие върху нашата способност да действаме заедно в бъдеще.
Меглена Кунева, Заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси
Михаeл Рот, Държавен министър за Европа във Федералното министерство на външните работи на Германия
Синан Юлген, Председател на Центъра за икономика и външно политически изследвания
Матиа Тоалдо, Анализатор в програмата „Близък Изток и Северна Африка“, ЕСВП
Йоанис Армаколас, Директор на програмата „Югоизточна Европа“, ELIAMEP
Модерира
Весела Чернева, Директор „Програми“ в ЕСВП и директор на ЕСВП София
ЕСВП София