Откриването на 47-то Народно събрание беше забележително със следния факт: стана ясно, че българският политически “Джурасик парк” най-после е сериозно заплашен от изчезване. Промяната в случая не идва от сблъсък с някакъв гигантски метеор, който мигновено да го изтреби, а от постепенни изменения в политическата среда, водещи до намаляване на жизнените му функции и ограничаване на хранителните му ресурси (при все още запазен апетит).
Политическите динозаври от първия ред
Някои от промените са поколенчески и естетически. Един поглед на първия ред на новия парламент беше достатъчен да се установят тенденции.
ДПС се бяха издокарали с Йордан Цонев и Делян Пеевски, БСП се бяха пременили с Корнелия Нинова. ГЕРБ от известно време крият своя основен динозавър извън парламента (и това е може би правилна стратегия), но неговата фигура и нетленно присъствие така или иначе осмисля съществуването на тази формация и не позволява развитието на алтернативно лидерство в нея.
На този динозавърски фон, голямата група на "Продължаваме промяната" (ПП), ДБ и ИТН изглеждаха еволюционно различни. И дотолкова еволюционно различни, че никой май не се сети да ги заклейми като “жълтопаветници”, “хипстъри”, “рапъри”, “канадци”, “харвардци” или нещо друго противонародно и противоестествено. Просто природата – в случая политическата природа – изглежда се променя. Идва нещо ново, което носи нови възможности и нови рискове. Но така или иначе то сменя правилата на играта и прави политическите динозаври да изглеждат неадекватни.
Младостта и естетиката са на повърхността, но и те не са определящи за същността на промяната. Най-малкото защото лесно може да се фалшифицират и компенсират с мимикрия. Корнелия Нинова и БСП не избраха този път и гордо се идентифицираха с динозавърското си наследство, без да го крият и гримират. В преговорите за съставяне на правителство БСП даже се върнаха към първите серии на собствения си “Джурасик парк”, като пратиха на преговори Румен Гечев, Емилия Масларова, Румен Овчаров и Таско Ерменков – все лица от ледената епоха “Виденов”. Наистина е забележително, че за четвърт век Левицата не можа да отгледа ключови експерти по икономика и енергетика, които да заместят тази ударна група. В сравнение с нея дори ДПС изглеждаха някак подмладени и осъвременени. ГЕРБ са основните, които заложиха на скриването, грима и извеждането на камуфлажни манекени на преден план. По този начин създават впечатление за някаква промяна, но при тях Т-рексът винаги наднича от близките храсти и дава своите вещи наставления: например, “отсъствие от парламента само при брак, развод и смърт!”
Основни характеристики на българското политическо динозавърство
Младостта и естетиката настрана, политическото динозавърство в България има няколко същностни характеристики:
- Генезис през службите (комунистически и пост-комунистически):
- Зависимости и лоялности:
- Автохтонност и древност
Политическото динозавърство нма да изчезне бързо
Новото мнозинство в парламента – особено в частта ПП, ДБ и ИТН – е всъщност демонстративно опровержение на точно тази теза. България може да бъде модерна европейска страна, може да се управлява по съвременен начин и от това не само нищо няма да се загуби, но напротив – всички може да спечелят. Включително и тези, които вярват в автохтонността и уникалността на собствения си вид. Политическото динозавърство, обаче, ще продължи да съществува и в новата среда и дори има изгледи да се подмлади. Тези, които са харесвали пламенните парламентарни речи на Волен Сидеров от 2005 г., сигурно са се обнадеждили от появата на “Възраждане” и нейния лидер. Защитниците на уникалността на вида ни са налични и изглеждат в добро здраве в антиваксърската и про-Путиниска ниша.
Политиката не е биология и няма неизменни алгоритми и обречени видове. Все пак водещото е изборът, който се прави от свободни хора, включително лидери на партии. Някои може да се променят или поне да поискат да се променят. Други ще продължат да се крият и мимикрират. Трети, могат гордо да отстояват динозавърството си. Добре ще е втората и третата група да помогнат на страната, като поотстъпят встрани.
* Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.
"Дойче Веле", 04.12.2021